Soboslikar-ličilac

Liječnička potvrda o zdravstvenoj sposobnosti za obavljanje poslova soboslikara-ličioca

Opis zanimanja Bojenje i ukrašavanje unutrašnjih, a kojiput i vanjskih, zidova zgrada posao je soboslikara. Ličilac, a to je zapravo “druga polovica” istoga zanimanja, liči drvene, metalne ili kamene dijelove građevina.
Soboslikari najprije različitim postupcima – struganjem, izravnavanjem, čišćenjem – pripremaju zidove za bojenje. Zatim, najčešće u više navrata, premazuju površine gotovim ili djelomično gotovim bojama. Osim različitih vrsta boja, upotrebljavaju vapno, kredu, ljepilo i poseban sapun. I ličioci moraju površine, npr. vrata, prozorske okvire prozora i dr., pripremiti za ličenje. Bruse, stružu ili spaljuju stari sloj boje, a ako rade s površinama koje prvi put liče, čiste ih, izravnavaju eventualne male udubine, nanose sloj temeljne boje. Kao i soboslikari, kistovima, valjcima ili posebnim prskalicama nanose različite vrste boja.
Soboslikari i ličioci najčešće rade u poluzatvorenim, katkada i u zatvorenim, prostorima, u različitim položajima tijela, ali najčešće stojeći na tlu, ljestvama ili skeli.
Zanimanje zahtijeva opću tjelesnu spretnost i pokretljivost. Potrebne su mirne i precizne ruke, zdrave noge, dobar vid uz vrlo dobro razlikovanje boja i svjetlina. Poželjan je, dakako, smisao za lijepo, dekorativno i skladno.
Stručni predmeti Tehnologija zanimanja
Crtanje s osnovama bojenja
Tehnološke vježbe
Nastavak obrazovanja Nakon završene škole polazniku se pruža mogućnost daljnjeg usavršavanja u struci (MAJSTOR-SOBOSLIKAR-LIČILAC), doškolovanje ili prekvalifikacija u graditeljska ili druga zanimanja.
Sprema Završavanjem programa polaznici stječu srednju stručnu spremu – zanimanje: SOBOSLIKAR/ICA-LIČILAC/ICA