Instalater grijanja i klimatizacije

Opis zanimanja Instalateri grijanja i klimatizacije postavljaju, kontroliraju, održavaju i popravljaju toplinske uređaje, rashladne uređaje i uređaje za klimatizaciju. Toplinski uređaji služe za zagrijavanje uglavnom u zimskim mjesecima u svim prostorijama gdje boravi čovjek, a koriste se i u staklenicima i uzgajalištima domaćih životinja. Sistemi hlađenja omogućuju čuvanje i prijevoz hrane, pića i lijekova cijele godine. Uređaji za klimatizaciju sve su prisutniji u svakodnevnom životu. Oni kontroliraju i reguliraju temperaturu, vlažnost i sastav zraka u uredima, trgovinama, bolnicama, kinodvoranama i ostalim javnim prostorima te u privatnim stanovima. Rabe se uglavnom ljeti, kada temperature postaju neugodno visoke, a disanje otežano zbog sparine i suhoće zraka.
    Instalateri grijanja montiraju većinom centralno, a katkada i plinsko i električno grijanje, slijedeći nacrte i ostale specifikacije. Toplinski uređaji centralnog grijanja uglavnom se sastoje od grijaćih tijela i kotlova za zagrijavanje zraka, raznih mehaničkih aparata i crpki koje tjeraju topli zrak da pod pritiskom putuje po cijevima, metalnih cijevi kroz koje prolazi topli zrak te sigurnosnih dijelova. Kada je topli zrak doveden u prostoriju, zagrijavanje prostorije odvija se na temelju razlike u temperaturi između radijatora topline i okolnog prostora. Prije instaliranja sustava instalateri centralnog grijanja režu metalne cijevi na željenu dužinu, savijaju ih i spajaju, izrađuju prirubnice, držače i oslonce. Nakon montiranja ispituju rad cjelokupnog toplinskog sustava. Povremeno rade rutinske provjere i popravke, kako bi održali kvalitetno funkcioniranje grijanja.
    Instalateri klimatizacije instaliraju i servisiraju centralne sisteme klimatizacije i niz komponenata hlađenja. Prilikom montiranja slijede nacrte i ostale specifikacije te proizvođačeve upute o tomu kako instalirati motore, kompresore, termostate, svjećice i ostale električne i elektronske komponente. Opremu povezuju s izvorima električne energije.
    Nakon povezivanja provjeravaju rad cijelog sustava. Ako nastane kvar, dijagnosticiraju problem i izvode popravke.

Tehničko crtanje

Osnove tehničkih materijala

Osnove tehničke mehanike

Elementi strojeva i protoka