Limar

Opis zanimanja Limarski poslovi uključuju rezanje i krojenje lima, njegovu obradbu svijanjem te montažu limenih konstrukcija. Limari to rade na temelju tehničke i tehnološke dokumentacije: skica, nacrta, normativa i opisa. Pošto prouče dokumentaciju, odabiru alate, naprave i strojeve za obradbu lima, koji su zbog raznolikosti limarskih poslova mnogobrojni. Najčešće to su šablone za zacrtavanje, škare za lim – ručne i strojne, brusilice, bušilice, čekići te razni valjci za ravnanje i svijanje lima. Osim toga, prilikom montaže limenih dijelova limari rabe aparate za varenje i lemljenje.
    Limari najčešće izrađuju i montiraju metalne konstrukcije i oplate automobila, vlakova, zrakoplova, zatim krovne konstrukcije, metalne okove za prozore i vrata, oluke za vodu, metalno pokućstvo i drugo. Osim što dijelovi konstrukcija moraju biti spojeni kvalitetno, spojevi treba da budu glatki i pripremljeni za daljnju obradbu. Da bi dobili fine i glatke površine, limari često moraju rabiti brusilice, a pri montaži razne bušilice. Ovisno o objektima i konstrukcijama na kojima limari rade, razlikujemo tzv. autolimare i građevne limare.
    Potrebno je istaknuti da neki limari izrađuju i razne sitne predmete, kao što su posude za živežne namirnice, kantice, ukrasni predmeti i dijelovi različitih predmeta. Ti predmeti nazivaju se limarska galanterija, a limari koji ih izrađuju nazivaju se limarima galanteristima.
    Osim što izrađuju nove konstrukcije, limari često rade i na popravku oštećenih i istrošenih konstrukcija. Za takve poslove od limara se traži ista ili čak veća stručnost nego za izradbu novih konstrukcija. Uglavnom zacrtavaju i izrezuju otećene i nefunkcionalne dijelove i zamjenjuju ih novima. Pri tome valja osobito precizno mjeriti, zacrtavati i izrezivati nefunkcionalni dio i dio koji se ugrađuje. Novi dio mora se dobro pripasati i odgovarajuće pričvrstiti (spojiti).

Tehničko crtanje

Osnove tehničkih materijala

Osnove tehničke mehanike

Elementi strojeva i konstruiranje

Osnove automatizacije                                                                                                                                                Nove tehnologije

Tehnologija obrade i montaže

Tehnologija  limarije

Nastavak obrazovanja Nakon završene škole polazniku se pruža mogućnost daljnjeg usavršavanja u struci, doškolovanje ili prekvalifikacija u druga zanimanja.
Sprema Završavanjem programa polaznici stječu srednju stručnu spremu – zanimanje: LIMAR/ICA